Gebelikte ağız ve diş bakımı

Gebelikte ağız ve diş bakımı

Posted on Posted in Ağrısız Doğum

1-gebelikte artan hormonlar dişetlerinde ödem ve kan akımı artmasına sebep olur.

2-gebelikte ağız içinde bakteri sayısı artar ve bu artan bakteriler etkisiyle diş eti kanamaları görülebilir. Ancak gebelik diş çürümesine neden olmaz. Gebelikte artan diş eti hassasiyeti, dişeti enfeksiyonu ve diş eti kanamaları en sık karşılaşılan ağız içi sorunlarıdır.  Bazı çalışmalarda diş eti iltihabının erken doğuma yol açtığı görülmüştür.bu nedenle her kontrolde ağız ve diş sağlığı konusunda bilgilendirilme yapılmalı. Gerekli durumda diş hekimi konsültasyonu istenmelidir.

3-gebe kalmayı planlayan her kadın diş hekimi tarafından ağız ve diş sağlığı değerlendirilmelidir.gebelik öncesi  diş muayenesi yapılmamış gebeler ilk kadın doğum hekimi tarafından görüldüğünde diş kontrolü ve önemi anlatılmalıdır.

4-gebelikte gerekli durumda diş temizliği, çekimi, dolgu, kanal tedavisi ve ağız içi röntgen çekimi yapılabilir. Amerikan Kadın Doğum Birliği röntgen sırasındaki radyasyon dozu ve kullanılan anestezi ilaçlarını gebelikte kullanımını  güvenli bulunmuştur.  Lokal anestezik ilaçlar gebelikte kullanılan ilaçların sınıflandığı grubta B sınıfı ilaçlar içindedir. B grubu ilaçların gebelikte kullanılmasında sakınca yoktur.

5-gebelikte özellikle beyazlatıcı diş macunları kullanılmamalıdır. Diş fırçası olarak da yumuşak uçlu fırça seçilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir